Gdy oryginał faktury zaginie

Gdy oryginał faktury zaginie

Gdy oryginał faktury zaginie
autorem artykułu jest Aleksander Wojtala

Zdarza się, że firma otrzymuje duplikat faktury kosztów pośrednich, bo oryginał zaginął. Zazwyczaj dostajemy wtedy dokument z dużym opóźnieniem. Pojawia się problem z ujęciem kosztów w księgach rachunkowych.

Jak i kiedy zaksięgować duplikat faktury, gdy dostajemy duplikat z dużym opóźnieniem?

Ekspert „Gazety prawnej” twierdzi, że kopię faktury, która dokumentuje koszty pośrednio związane z osiąganymi przychodami należy ująć w kosztach z okresu, w którym duplikat wpłynął do naszej firmy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli duplikat dotyczy roku minionego i jeszcze nie zostało zatwierdzone sprawozdanie finansowe za ubiegły rok, trzeba przenieść koszty duplikatu do tego właśnie sprawozdania.

Łatwiej zaksięgować fakturę, jeśli wpływa z niewielkim opóźnieniem - jeszcze w tym samym roku, którego dotyczy. Wtedy musimy zaksięgować fakturę w tym miesiącu, w którym wpłynął do nas dokument. Należy wtedy ująć w dzienniku zarówno datę wydania duplikatu, jaki i datę sprzedaży usługi bądź towaru.

Pamiętać należy, że możemy też otrzymywać faktury VAT pocztą mailową. Wystarczy ją wydrukować i dodać do kosztów. Obecnie nie jest już wymagana pieczęć lub podpis na fakturze.

Dlatego warto prosić naszych kontrahentów o jednoczesne przesyłanie faktur pocztą tradycyjną i drogą mailową. Wtedy nasz biznes będzie na pewno bezpieczniejszy.

--
aln

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Delete, czyli jak uprościć sobie życie
Akceptacja
Przerośnięty migdał u dziecka
Prison Break
Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe