Gdy oryginał faktury zaginie
Gdy oryginał faktury zaginie
autorem artykułu jest Aleksander Wojtala
Zdarza się, że firma otrzymuje duplikat faktury kosztów pośrednich, bo oryginał zaginął. Zazwyczaj dostajemy wtedy dokument z dużym opóźnieniem. Pojawia się problem z ujęciem kosztów w księgach rachunkowych.
Jak i kiedy zaksięgować duplikat faktury, gdy dostajemy duplikat z dużym opóźnieniem?
Ekspert „Gazety prawnej” twierdzi, że kopię faktury, która dokumentuje koszty pośrednio związane z osiąganymi przychodami należy ująć w kosztach z okresu, w którym duplikat wpłynął do naszej firmy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli duplikat dotyczy roku minionego i jeszcze nie zostało zatwierdzone sprawozdanie finansowe za ubiegły rok, trzeba przenieść koszty duplikatu do tego właśnie sprawozdania.
Łatwiej zaksięgować fakturę, jeśli wpływa z niewielkim opóźnieniem - jeszcze w tym samym roku, którego dotyczy. Wtedy musimy zaksięgować fakturę w tym miesiącu, w którym wpłynął do nas dokument. Należy wtedy ująć w dzienniku zarówno datę wydania duplikatu, jaki i datę sprzedaży usługi bądź towaru.
Pamiętać należy, że możemy też otrzymywać faktury VAT pocztą mailową. Wystarczy ją wydrukować i dodać do kosztów. Obecnie nie jest już wymagana pieczęć lub podpis na fakturze.
Dlatego warto prosić naszych kontrahentów o jednoczesne przesyłanie faktur pocztą tradycyjną i drogą mailową. Wtedy nasz biznes będzie na pewno bezpieczniejszy.
--
aln
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Delete, czyli jak uprościć sobie życie
Akceptacja
Przerośnięty migdał u dziecka
Prison Break
Przykrótkie wędzidełko podjęzykowe